Ekonomi

Teröre ‘Pençe-Kilit’ darbesi

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist amaçlara yönelik düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu planlandığı halde, muvaffakiyetle devam ediyor.

Mehmetçik, bölgede teröristler tarafından kullanılan mağara, sığınak ve barınakları tespit ederek kullanılmaz hale getiriyor, terör yuvalarını tek tek imha ediyor. Nisan ayının ortasında başlayan operasyon kapsamında 455 terörist etkisiz hale getirildi, 557 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirildi, 1904 el üretimi patlayıcı, mayını etkisiz imha edildi.

Bunların yanı sıra ortalarında tanksavar füzeleri AT-3, AT-4, AT-5’in yanı sıra roketatar, Doçka ve Zagros uçaksavarlar, Biksi makineli tüfek, Kanas keskin nişancı tüfekleri, Kalaşnikof ve M-16 piyade tüfekleri başta olmak üzere çeşitli çapta 1203 silah ele geçirildi.

522 bin mühimmat, 205 telsiz, 121 termal ve gözetleme dürbünü ile 88 ton yaşam malzemesi de ele geçirilen malzemeler arasında yer aldı.

Çözülme hızlandı

Güvenlik kaynakları, TSK’nın bölgedeki operasyonu ile uygunca sıkışan terör örgütünde çözülmenin de hızlandığı belirtti.

İki gün ortayla operasyon bölgesinde 7 terörist teslim olurken, çöküşün önlenmesi, terör örgütünün vakit kazanması için “kimyasal silah” üzere iftiraların ortaya atılmaya çalışıldığına dikkati çekti.

Öte yandan, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar da geçen hafta hudut çizgisindeki birliklere yaptığı inceleme ve denetlemeler sırasında harekat merkezinden Pençe-Kilit Operasyonu’na katılan birliklerin komutanları video konferans aracılığıyla görüştü.

Akar, “Pençe-Kilit Operasyon sahasının tamamı kontrol altına alınmak üzere, sona doğru doğru yaklaştık. Zap’ı teröristlerden temizleyeceğiz ve böylelikle hudutlarımızın tamamını kilit altına alacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu